Jedyny taki obiekt w Polsce

Tor szutrowy

hq_testy-rajdem-barborka-2017-3

Kajetan Kajetanowicz

W naszym kraju nie ma zbyt wielu okazji do ścigania się na szutrze, więc fajnie, że mamy w Polsce miejsca, takie jak Tor Podolany. Tutaj przede wszystkim początkujący zawodnicy mogą szlifować swoją jazdę na luźnej nawierzchni, czy to w czasie treningów, czy podczas zawodów, jakie można organizować na Podolanach.

Tor Podolany

Mała Finlandia

Pomysł zbudowania toru szutrowego zrodził się w nieco niestandardowych jak na rajdowców warunkach, a mianowicie podczas nocnej zasiadki wędkaraskiej. Jako, że ryba nie brała, to dwóch naszych klubowiczów – Dariusz Żyła i Łukasz Bzdyl – rozmyślało nad kończącym się sezonem rajdów Cross Country. Najbliższy teren do testów i treningów znajdował się w odległości ponad 100km i każdy taki wyjazd stawał się wyprawą. Stwierdzili jednomyślnie, że trzeba taki obiekt testowy zorganizować zdecydowanie bliżej. Jako, że w Podolanach znajdował się już prowizoryczny tor offroadowy, to zdecydowali że warto spróbować go zagospodarować. Po załatwieniu wszelkich formalności, pierwsze prace ruszyły już kilka tygodni później – jesienią 2015 roku. W miarę ich trwania pierwotny zamysł o skromnym miejscu do testów przerodził się w fantastyczny projekt prawdziwego toru szutrowego.

Pierwszą oficjalną imprezą na Małej Finladii był… kulig integracyjny zorganizowany w styczniu 2016 roku. Impreza została tak dobrze przyjęta przez mieszkańców, że rok później odbyła się jej kolejna edycja.

Pierwsze samochody na oficjalnym treningu otwartym pojawiły się na torze w marcu 2016 roku. Od tamtej pory regularnie gościmy na naszym obiekcie nie tylko kierowców amatorów, którzy chcą podnosić swoje umiejętności, ale również zawodników z najwyższej półki.

RZUT OKIEM NA MAŁĄ FINLANDIĘ

TAK WYGLĄDA TOR W PODOLANACH

ZAPRASZAMY NA TOR

TRENINGI I ZAWODY

Dotychczas mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć m.in. trzykrotnego Mistrza Europy Kajetana Kajetanowicza oraz Mistrza Europy ERC 2 Wojciecha Chuchałę. Wśród kierowców, którzy testowali na Małej Finlandii są również: Zbigniew Gabryś, Dariusz Poloński, Piotr Beaupré, Łukasz Kotarba, Marcin Słobodzian, Miko Marczyk, Adam Stec, Sławomir Kurdyś, Łukasz Kabaciński, Krzysztof Schenk, Janusz Knopt, Marek Sąsiadek. Zaufały nam również znane zespoły takie jak M-Sport, NeoRaid Rally Team, Race Rent, Subaru Poland Rally Team czy Rallytechnology.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu sił i środków Dariusza i Łukasza mamy możliwość cieszyć się jedynym takim obiektem w Polsce południowej i jednym z niewielu tego typu obiektów w kraju. W chwili obecnej na torze znajdują się dwie pętle. Dłuższa 5km i krótsza 4km. W planach znajdują się nowe, ciekawe konfiguracje.

Zapraszamy do odwiedzenia i polubienia naszego fanpage na facebooku, gdzie znajdują się najnowsze informacje o planowanych treningach, zawodach i nowinkach „z życia toru”.